Salmonella u dzieci

salmonella u dzieci
5 (100%) 6 votes

Salmonella u dzieci

Najczęściej salmonellę kojarzy się z ciepłymi miesiącami, gdy w przypadkowych miejscach dojdzie do spożycia wybranych produktów żywnościowych. Oprócz wysokiej temperatury, w której pałeczki salmonelli mogą się szybciej rozwijać, ważny jest również sposób przechowywania żywności, który może sprzyjać rozwojowi choroby. Salmonella u dzieci najczęściej rozwija się po zjedzeniu skażonych lodów czy innych produktów.

Objawy salmonelli u dzieci

Salmonella i klasyczne zatrucie pokarmowe są do siebie mocno zbliżone pod względem objawów, oczywiście jeśli myślimy o salmonelli w jej postaci najbardziej znanej. Obu chorobom towarzyszy podwyższona temperatura ciała, bóle głowy oraz nudności i wymioty, które może uzupełniać silna biegunka. W salmonelli pojawiają się napadowe bóle brzucha, które mogą być mylone choćby z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Jednak o ile objawy zatrucia pojawiają się bezpośrednio po zjedzeniu skażonego produktu, o tyle salmonella u dziecka pojawia się niemal po dobie od zjedzenia niewłaściwie przechowywanych produktów. Salmonella w tej postaci najczęściej nie jest groźna dla zdrowia, choć w przypadku dzieci łatwo o odwodnienie, zwłaszcza gdy dziecko ma wymioty i biegunkę.

Leczenie salmonelli u dzieci

leczenie salmonelli u dzieciPrzy leczeniu salmonelli w jej łagodnej postaci, lekarze stawiają głównie na leczenie objawowe, sięgając po leki powstrzymujące biegunkę oraz przeciwwymiotne. W niektórych przypadkach wykorzystuje się także leki przeciwbólowe, które jednocześnie mogą nieznacznie obniżać temperaturę ciała. Najczęściej nie ma potrzeby sięgania po antybiotyki, które z kolei są konieczne przy leczeniu salmonelli o przebiegu toksycznym czy salmonellozy ogniskowej, zwanej także narządową. Konieczne jest również zadbanie o lekka dietę oraz uzupełnianie płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu dziecka.

Toksyczna salmonella u dzieci

Objawy salmonelli u dzieci mogą się jednak różnić, jeśli salmonella ma bardziej agresywny przebieg. Lekarze, oprócz tradycyjnej salmonelli, wyróżniają jeszcze dwa rodzaje salmonelli, która może mieć bardzo groźne dla zdrowia konsekwencje. Jedną z nich jest salmonella toksyczna, której towarzyszy bardzo wysoka temperatura, dynamicznie zmieniająca się w czasie doby. Kolejne objawy to m.in. problemy ze świadomością, które mogą być konsekwencją odwadniania organizmu, czy w skrajnych przypadkach – sepsa.

Sepsa wymaga leczenia szpitalnego, w którym wykorzystuje się silnie działające antybiotyki, a małemu pacjentowi podaje się także elektrolity. Uzupełnianie płynów poprzez podawanie kroplówek jest szczególnie ważne u pacjentów, którzy mają silne wymioty. Dożylne nawadnianie jest w tym przypadku jedyną skuteczną metodą na uzupełnienie elektrolitów.

Salmonelloza narządowa

Kolejną poważną dla zdrowia wersją salmonelli jest salmonelloza narządowa. Ten rodzaj salmonelli rozwija się głównie u dzieci i u osób o osłabionej odporności, które chorują na choroby przewlekłe wątroby, układu moczowego czy układu sercowo-naczyniowego. W ich przypadku w dość krótkim czasie pałeczki salmonelli wydostają się z jelit i przedostają do układu krwionośnego, aby zaatakować wybrane narządy.

Pałeczki salmonelli prowadzą do stanów zapalnych, umiejscowionych w okolicy wątroby i trzustki, mogą także powodować zapalenie płuc czy prowadzić do toksycznego zapalenia worka osierdziowego. Przy salmonelli występującej w tej postaci, leczenie jest oparte na antybiotykoterapii oraz na leczeniu objawowym, głównie ze względu na zlokalizowanie stanów zapalnych, wywołanych pałeczkami salmonelli.

1 Comment

  1. Ale weź tu odmów dziecku lodów, bo coś się wydaje, że w tej budce akurat może być podejrzane. No nie da się, na zdrowy rozum się nie da. I tak człowiek myśli, nie chce przesadzić, a potem się okazuje, to co się okazuje: salmonella u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.