
Salmonella u dzieci
Najczęściej salmonellę kojarzy się z ciepłymi miesiącami, gdy w przypadkowych miejscach dojdzie do spożycia wybranych produktów żywnościowych. Oprócz wysokiej temperatury, w której pałeczki salmonelli mogą się szybciej rozwijać, ważny jest również sposób przechowywania żywności, który może sprzyjać rozwojowi choroby. Salmonella u dzieci najczęściej rozwija się po zjedzeniu skażonych lodów czy innych produktów.
Objawy salmonelli u dzieci
Salmonella i klasyczne zatrucie pokarmowe są do siebie mocno zbliżone pod względem objawów, oczywiście jeśli myślimy o salmonelli w jej postaci najbardziej znanej. Obu chorobom towarzyszy podwyższona temperatura ciała, bóle głowy oraz nudności i wymioty, które może uzupełniać silna biegunka. W salmonelli pojawiają się napadowe bóle brzucha, które mogą być mylone choćby z zapaleniem wyrostka robaczkowego.
Jednak o ile objawy zatrucia pojawiają się bezpośrednio po zjedzeniu skażonego produktu, o tyle salmonella u dziecka pojawia się niemal po dobie od zjedzenia niewłaściwie przechowywanych produktów. Salmonella w tej postaci najczęściej nie jest groźna dla zdrowia, choć w przypadku dzieci łatwo o odwodnienie, zwłaszcza gdy dziecko ma wymioty i biegunkę.
Leczenie salmonelli u dzieci
Przy leczeniu salmonelli w jej łagodnej postaci, lekarze stawiają głównie na leczenie objawowe, sięgając po leki powstrzymujące biegunkę oraz przeciwwymiotne. W niektórych przypadkach wykorzystuje się także leki przeciwbólowe, które jednocześnie mogą nieznacznie obniżać temperaturę ciała. Najczęściej nie ma potrzeby sięgania po antybiotyki, które z kolei są konieczne przy leczeniu salmonelli o przebiegu toksycznym czy salmonellozy ogniskowej, zwanej także narządową. Konieczne jest również zadbanie o lekka dietę oraz uzupełnianie płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu dziecka.
Toksyczna salmonella u dzieci
Objawy salmonelli u dzieci mogą się jednak różnić, jeśli salmonella ma bardziej agresywny przebieg. Lekarze, oprócz tradycyjnej salmonelli, wyróżniają jeszcze dwa rodzaje salmonelli, która może mieć bardzo groźne dla zdrowia konsekwencje. Jedną z nich jest salmonella toksyczna, której towarzyszy bardzo wysoka temperatura, dynamicznie zmieniająca się w czasie doby. Kolejne objawy to m.in. problemy ze świadomością, które mogą być konsekwencją odwadniania organizmu, czy w skrajnych przypadkach – sepsa.
Sepsa wymaga leczenia szpitalnego, w którym wykorzystuje się silnie działające antybiotyki, a małemu pacjentowi podaje się także elektrolity. Uzupełnianie płynów poprzez podawanie kroplówek jest szczególnie ważne u pacjentów, którzy mają silne wymioty. Dożylne nawadnianie jest w tym przypadku jedyną skuteczną metodą na uzupełnienie elektrolitów.
Salmonelloza narządowa
Kolejną poważną dla zdrowia wersją salmonelli jest salmonelloza narządowa. Ten rodzaj salmonelli rozwija się głównie u dzieci i u osób o osłabionej odporności, które chorują na choroby przewlekłe wątroby, układu moczowego czy układu sercowo-naczyniowego. W ich przypadku w dość krótkim czasie pałeczki salmonelli wydostają się z jelit i przedostają do układu krwionośnego, aby zaatakować wybrane narządy.
Pałeczki salmonelli prowadzą do stanów zapalnych, umiejscowionych w okolicy wątroby i trzustki, mogą także powodować zapalenie płuc czy prowadzić do toksycznego zapalenia worka osierdziowego. Przy salmonelli występującej w tej postaci, leczenie jest oparte na antybiotykoterapii oraz na leczeniu objawowym, głównie ze względu na zlokalizowanie stanów zapalnych, wywołanych pałeczkami salmonelli.
Ale weź tu odmów dziecku lodów, bo coś się wydaje, że w tej budce akurat może być podejrzane. No nie da się, na zdrowy rozum się nie da. I tak człowiek myśli, nie chce przesadzić, a potem się okazuje, to co się okazuje: salmonella u dzieci.