Rodzaje salmonelli

rodzaje salmonelli
5 (100%) 4 votes

Rodzaje salmonelli

Bakterie salmonelli dzielą się na wiele gatunków i podgatunków, które odpowiedzialne są za wywoływanie różnych chorób, takich jak zatrucia pokarmowe, sepsa oraz dur brzuszny.

Salmonella typhi

salmonella typhiTen typ bakterii powoduje dur brzuszny i nazywany jest również pałeczką duru brzusznego. Choroba określana jest także jako tyfus i występuje na całym świecie, przede wszystkim w krajach nierozwiniętych, w których panują złe warunki sanitarne. Do zakażenia salmonella typhi dochodzi drogą pokarmową przez spożywanie wody lub żywności zanieczyszczonej wydalinami osób zarażonych. Charakterystyczne objawy duru brzusznego to wysypka, wysoka temperatura oraz ból brzucha. Bez odpowiedniego leczenia tyfus stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego zawsze wymaga pomocy lekarskiej. Chorobie można zapobiegać przez stosowanie szczepień.

Każdego roku na dur brzuszny chorują dziesiątki milionów ludzi. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia bakteriami salmonella typhi zalicza się brak higieny w czasie przygotowywania żywności, bezpośredni kontakt z nosicielami, spożywanie jedzenia z nieznanych źródeł oraz brak szczepień. Tyfus może powodować groźne powikłania w postaci zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, osierdzia, ropni w jamie brzusznej i krwotoku z przewodu pokarmowego.

Salmonella typhimurium

Jest to jeden z rodzajów salmonelli odpowiedzialny za salmonellozę, czyli dolegliwości potocznie określane jako zatrucie pokarmowe. Najczęstsze objawy towarzyszące takiemu zatruciu to bóle jelit, gorączka, biegunka, wymioty. Choroba najczęściej trwa kilka dni i przechodzi bez stosowania leków. Zdarza się jednak, że objawy zakażenia salmonella typhimurium są tak silne, że konieczne jest hospitalizowanie pacjenta. Jest to związane z bardzo silną biegunką, powodującą poważne odwodnienie i znaczny spadek poziomu elektrolitów. U osób z niską odpornością infekcja przebiega w sposób ciężki, a bakterie mogą przenieść się do krwiobiegu i atakować inne narządy.

Trzeba także pamiętać, że nawet jeśli dolegliwości miną, bakterie salmonella typhimurium nadal przebywają w układzie pokarmowym. Nawet przez kilka miesięcy wydalane są z kałem i mogą powodować zarażenie innych osób.

Salmonella parathypi

Ten typ bakterii powoduje dur rzekomy, nazywany także paratyfusem. Objawy i przebieg choroby przypominają w dużym stopniu dur brzuszny, jednak są znacznie łagodniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że każde zachorowanie na dur rzekomy powinno być zgłoszone i zarejestrowane przez władze sanitarno-epidemiologiczne.

Infekcja występuje przede wszystkim w ciepłych krajach. Bakterie najczęściej znajdują się w wodzie, kostkach lodu, a także na niemytych warzywach i owocach. Salmonella parathypi może rozwijać się jedynie w organizmie człowieka. Bakterie przenoszą się drogą pokarmową, poprzez kontakt bezpośredni lub z wydalinami osoby chorej.

Objawy zakażenia salmonella parathypi to silne dreszcze oraz wysoka gorączka. Na skórze chorego można zauważyć charakterystyczne plamy w kolorze różowym. Pojawiają się nudności i biegunka. Leczenie wymaga pozostania w łóżku.

Często konieczne jest także dodatkowe wspomaganie układu krążenia. Pacjent musi dużo pić, żeby uzupełniać straty wody spowodowane przez wymioty i biegunkę, a także stosować odpowiednią dietę. Choremu podaje się antybiotyki, zatrzymujące namnażanie się bakterii, co jest szczególnie ważne w zapobieganiu zakażeniu całego organizmu. Infekcja salmonella parathypi jest mniej poważna niż dur brzuszny, jednak nigdy nie należy leczyć jej samodzielnie i zawsze wymaga wizyty u lekarza.

1 Comment

  1. Tylko co nam do tego, że są różne rodzaje salmonelli? Żaden typ czy podtyp dla chorego nie jest ważny, bo po prostu po zatruciu salmonellą czuje się człowiek fatalnie i ma wszystko gdzieś i zrobiłby wszystko, żeby tylko poczuć się lepiej i w końcu wyzdrowieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.