Leczenie salmonelli

leczenie salmonelli
5 (100%) 10 votes

Leczenie salmonelli

Salmonella jest chorobą, którą można się zarazić w sposób bezpośredni. Oznacza to, że do zarażenia dochodzi po zjedzeniusalmonella leczenie zakażonej żywności lub po wypiciu wody, w której znajdują się pałeczki salmonelli. Także osoby, które są nosicielami i które mają kontakt z żywnością, mogą doprowadzić do jej skażenia. Bardzo często salmonella w podstawowej postaci bywa mylona z tradycyjnym zatruciem pokarmowym. Dowiedz się jak przebiega leczenie salmonelli.

Salmonella – jak leczyć tę chorobę?

Leczenie salmonelli to najczęściej leczenie objawowe. Co to oznacza? Co prawda pierwsze objawy zarażenia salmonelli pojawiają się około 24 godzinach od zjedzenia skażonego produktu, niemniej jednak objawy choroby w postaci łagodnej przypominają zatrucie pokarmowe. Podwyższona temperatura, której towarzyszy ból głowy, nudności i wymioty, czasem ostra biegunka oraz napadowe bóle brzucha, są zbliżone do klasycznego zatrucia pokarmowego, dlatego, gdy pojawia się salmonella leczenie powinno być zbliżone do objawowego leczenia zatrucia pokarmowego.

Lekarze podają pacjentom leki przeciwbiegunkowe oraz powstrzymujące wymioty, w niektórych przypadkach zalecają także picie elektrolitów, aby powstrzymać odwodnienie organizmu. Lepsze efekty daje stosowanie antybiotyków, jednak aby stwierdzić, czy pacjent na pewno choruje na salmonellę, należy przede wszystkim wykonać badanie przesiewowe kału, które ponawia się po zakończeniu terapii.

Leczenie salmonelli toksycznej

U dzieci, ale również u osób starszych czy u dorosłych o osłabionej odporności, salmonella może przybierać bardziej toksyczny przebieg. Toksyczna salmonella leczeniem nie przypomina swojej wersji łagodnej. Wynika to głównie z objawów: salmonella toksyczna charakteryzuje się bardzo wysoką gorączką, która w ciągu doby może się bardzo mocno wahać. Gorączce mogą towarzyszyć różne objawy wstrząsu z zaburzeniami świadomości włącznie, pacjent bardzo często bywa odwodniony. Groźnym powikłaniem w przypadku tego rodzaju salmonelli bywa pojawienie się sepsy.

Salmonella toksyczna wymaga leczenia szpitalnego, w którym stosowanie antybiotyku jest niezbędne. Pacjenci mają również uzupełniane elektrolity, w zależności od objawów choroby: albo doustnie, albo dożylnie jeśli pacjent cierpi na wymioty. Także w tym przypadku lekarze mogą stosować leczenie objawowe, sięgając po leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe oraz powstrzymujące wymioty.

Leczenie salmonellozy narządowej

U niektórych pacjentów dochodzi do przedostawania się pałeczek salmonelli do krwiobiegu. Pałeczki salmonelli, które wraz z krwią dostaną się do narządów wewnętrznych, mogą prowadzić do powstawania poważnych stanów zapalnych. Salmonelloza narządowa, zwana także ogniskową, może obejmować wątrobę i trzustkę, układ moczowy, czasem atakuje płuca, prowadząc do powstania zapalenia płuc, czy też po przedostaniu się do układu sercowo-naczyniowego prowadzi do zapalenia mięśnia sercowego czy worka osierdziowego.

Także w tym przypadku stosuje się głównie leczenie objawowe, choć w przypadku salmonellozy narządowej bardzo często stosuje się antybiotyki. Podobnie jak w innych wersjach salmonellozy, także w tym przypadku dużą rolę odgrywa odpowiednia dieta oraz uzupełnianie płynów, aby zapobiegać dalszej utracie płynów.

Po przeprowadzonej kuracji pacjenci powinni mieć ponownie wykonane badanie przesiewowe kału. Jednak w niektórych przypadkach, także po zakończonej kuracji z wykorzystaniem antybiotyków, jeszcze przez kilka tygodni pacjenci są nosicielami salmonelli. W niektórych przypadkach może to być nosicielstwo przewlekłe. Takie badania wykonuje Sanepid w każdym większym mieście.

1 Comment

  1. Leczenie salmonelli to przede wszystkim kontrola. Nie łudźcie się, że weźmiecie jakieś leki i magicznie wszystkie dolegliwości się skończą. Zachowując proporcje, leczenie salmonelli jest podobne do tego, jak leczy się grypę żołądkową. Swoje trzeba przecierpieć, niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.